Kawa, a zdrowe zęby

Kto z Was uważa, że kawa to idealny sposób, aby dobrze zacząć dzień?

Jest to też świetny dodatek do ciasta podczas plotek z przyjaciółką. Jednym wystarczy jedna kawa z rana, inni za to potrafią wypić kilka mocnych espresso w trakcie pracy w korpo. Oczywiście dobra kawa w rozsądnych ilościach jest nawet wskazana, ale ma także swoje minusy. Jeśli chodzi o szkliwo, kolor i przebarwienia to kawa w dużych ilościach nie działa korzystnie, ponieważ wypłukuje wapń ze szkliwa, co sprzyja żółknięciu i przebarwieniom. czytaj więcej „Kawa, a zdrowe zęby”

Opryszczka

Boli, swędzi, piecze, szpeci i… ZARAŻA! Opryszczka wargowa – nazywana potocznie zimnem jest powszechnym problemem i może także przeszkodzić w niektórych codziennych czynnościach między innymi z wizytą u stomatologa. Aby zarazić się opryszczką wystarczy pocałować zarażoną osobę, pożyczyć od niej pomadkę do ust lub napić się ze wspólnej butelki.

czytaj więcej „Opryszczka”

Papierosy

Wszyscy wiemy, że palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na cały ludzki organizm w tym też na jamę ustną. Papierosy powodują choroby nie tylko zębów, ale również przyzębia – tkanek je otaczających. Osoby palące są znacznie bardziej narażone na rozwój paradontozy i wcześniejszą utratę zębów. Próchnica u nich rozwija się szybciej, niż u osób niepalących. czytaj więcej „Papierosy”

Irygator – co to takiego jest?

Irygator do zębów to urządzenie służące do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą wody lub  płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem. W ten sposób można dokładnie usunąć resztki pokarmów i płytkę nazębną z wszelkich trudno dostępnych zakamarków w obrębie jamy ustnej, co zapobiega m.in. zmianom próchniczym. czytaj więcej „Irygator – co to takiego jest?”

Nitkowanie zębów

Nitkowanie pozwala pozbyć się osadu i resztek pokarmowych  w trudno dostępnych miejscach i zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz ubytków. Nić dentystyczna stanowi integralną część higieny jamy ustnej.  czytaj więcej „Nitkowanie zębów”

Mosty kompozytowe SMK

Jednym z rozwiązań, które pozwala na uzupełnienie brakującego uzębienia jest System Mostów Kompozytowych (metoda SMK) opracowany przez dr n. med. Cezarego Turostowskiego we współpracy z Katedrą Ortodoncji Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. czytaj więcej „Mosty kompozytowe SMK”

Piaskowanie

Piaskowanie – to kolejny etap procedur związanych z higieną. Celem tego etapu jest usunięcie wszelkich przebarwień lub zębów spowodowanych kawą lub papierosami. Aby osiągnąć ten cel, higienistka stomatologiczna używa specjalnego urządzenia zwanego piaskarką, wraz z odpowiednimi środkami chemicznymi stosowanymi do piaskowania (ogólnie zwanymi piaskiem). czytaj więcej „Piaskowanie”

Co to jest skaling i polishing?

Choroby dziąseł są często powodowane przez nagromadzenie bakterii płytki nazębnej, najlepszym sposobem na ich usunięcie jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Ale bez względu na to, jak dobrze myjesz zęby, zawsze trudno będzie dotrzeć do obszarów trudnych do utrzymania w czystości. Na tych obszarach bakterie płytki nazębnej mogą gromadzić się i mogą w końcu mineralizować, tworząc twardy, skorupiasty osad zwany kamieniem , którego nie można usunąć przez samo szczotkowanie. Jeśli nie zostanie usunięty, wokół płytki nazębnej może gromadzić się jej więcej pod linią dziąseł, co prowadzi do postępu choroby dziąseł. czytaj więcej „Co to jest skaling i polishing?”