Czy herbata przebarwia zęby bardziej niż kawa?

Kawa od wielu wielu lat jest owiana złą sławą jeśli chodzi o jej negatywny wpływ na zęby. Prawda jest taka, że zwykła mała czarna – bez dodatków w postaci słodzików, mleka czy śmietanki NIE SZKODZI, A POPRAWIA stan uzębienia jamy ustnej. Wysoka zawartość kofeiny w kawie niszczy bakterie powodujące płytkę nazębną, która przyczynia się do powstawania ubytków. Oczywiście wszystko w rozsądnych ilościach. 

Trzeba pamiętać aby po wypiciu kawy przepłukać jamę ustną czysta wodą – ma to na celu neutralizację kwasów.

A jaki wpływ na nasze zęby ma herbata?

Odpowiedz jest jedna: jeśli herbata pozostawiła osad na Twoim kubku, możesz być pewien, że zostawiła go również na Twoich zębach… Niepożądany osad na zębach powstaje przez tzw. garbniki (tanina) obecne w herbacie, które odpowiedzialne są za jej charakterystyczny cierpki posmak.

Jak zapobiegać osadom po czarnej herbacie?

Mycie zębów zaraz po wypiciu herbaty (jak i kawy) przeciwdziała powstawaniu osadów na zębach praktycznie całkowicie. Co zrobić w przypadku gdy nie mamy możliwości umyć zębów? W takich przypadkach zalecamy przede wszystkim przepłukać zęby czysta woda. Dodatkowo można użyć gumy do żucia – oczywiście bez cukru!

Jak to jest z tą zieloną herbatą?

Właściwości zdrowotne zielonej herbaty są niezaprzeczalne – poprawia metabolizm i pomaga zrzucić zbędne kilogramy, korzystnie wpływa skórę, układ krążenia oraz układ nerwowy, a nawet na zęby i stan dziąseł! Zielona herbata zawiera w sobie fluor i katechiny, które chronią przed chorobotwórczymi bakteriami.

To gdzie jest haczyk? Tak jak herbata czarna tak i zielona powoduje powstawanie osadów i przebarwień. Problemem jest to, że pozostawiony osad nie jest ciemny, a jasny, więc łatwo można go przeoczyć, a to, że osad jest niewidoczny nie oznacza, że jest niegroźny. On też sprzyja powstawaniu płytki nazębnej i rozwojowi bakterii! Jaka jest rada? Po zielonej herbacie wykonujemy te same czynności higieny jak po czarnej herbacie i kawie.

Jeśli jesteście smakoszami białej i słodkiej kawy, różnych herbat, towarzyszą Wam one w podróży, pracy, podczas spotkań ze znajomymi, więc nie macie często jak umyć zębów przez co powstał osad – nie przejmujcie się!

Nasze dyplomowane higienistki stomatologiczne doskonale sobie poradzą z osadami!
Zapisz się na zabieg profesjonalnej higienizacji już dziś w Gabinetach Stomatologicznych Dentus!