Sedacja wziewna w stomatologii – co to jest, dlaczego mówi się o niej coraz częściej, jakie korzyści dla mnie?
Sedacja wziewna – zwana potocznie uspokojeniem i wyciszeniem pacjenta, polega na zniesieniu uczucia stresu i niepokoju, które to emocje niestety bardzo często towarzyszą nam podczas wizyty w gabinetach stomatologicznych. Ciągle prześladuje nas wizja wizyty z przeszłości, którą możnaby umieścić między scenami dreszczowca.
Wizyta w gabinecie stomatologicznym przyjemnością? Brzmi niewiarygodnie? Dzięki prostej aparaturze jest to możliwe.
Zabieg różni się tylko maseczką, którą pacjent ma umocowaną na nosie, przez którą wdycha mieszankę tlenu oraz podtlenku azotu, potocznie nazywanym gazem rozweselającym. Tak po prostu?! Tak! Gaz ten niezwykle szybko działa na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu już po kilku chwilach czujemy odprężenie. Znika stres oraz lęk, wizyta stomatologiczna nie kosztuje już nas tyle nerwów. Pacjent jest przytomny przez cały czas, mogą pojawić się przyjemne halucynacje, wielu dorosłych pacjentów opisuje ten stan jako lekkie upojenie alkoholowe. Sedacja wziewna znosi częściowo odczucie grawitacji, dzięki czemu czujemy się lekko, może wystąpić uczucie podobne do pływania lub unoszenia się w powietrzu a często także marzenia senne. Kolejnym ogromnym plusem zabiegu jest jego całkowite bezpieczeństwo. Gaz jest bardzo nietrwały, a co za tym idzie przestając go wdychać, prawie jednocześnie przestaje na nas oddziaływać. Po skończonym zabiegu przez kilka minut odychamy czysty tlen. Po 30min od zabiegu pacjent może prowadzić pojazdy mechaniczne.
Dla kogo?
Sedacja wziewna jest przede wszystkim dedykowana pacjentom, którzy odczuwają silny niepokój i lęk podczas zabiegów, pacjentów z dentofobią, niezależnie od wieku, dzieciom w leczeniu atraumatycznym, podczas opracowywania głębokich ubytków w zębach mlecznych podtlenek azotu działa w pewnym stopniu znieczulająco, więc nie jest konieczne znieczulanie standardowe -igłą (bezstresowe leczenie dzieci z traumą). Doskonale sprawdzi sie także podczas zabiegu usuwania kamienia, który nie zawsze jest przyjemny, kiedy chcemy uniknąć znieczulenia metodą tradycyjną całego obszaru dziąseł. Dzięki działaniu relaksacyjnemu na mięśnie w jamie ustnej sedacja jest idealna dla pacjentów z silnym odruchem wymiotnym (leczenie zębów położonych na końcu wyrostka zębodołowego, pobieranie wycisków).
U kogo nie możemy zastosować sedacji?
Główną przeszkodą w stosowaniu podtlenku jest niedrożność dróg oddechowych
- przeziębienia, powiększone migdały,
- u pacjentów nadużywających alkoholu oraz narkotyków,
- u osób ze stwierdzoną chorobą psychiczną,
- I trymestr ciąży,
- u pacjentów z porfirią, stwardnieniem rozsianym oraz chorobami płuc (rozedma płuc, rozstrzenie oskrzelowe).
Jak przygotować się do zabiegu?
Jedyne o czym pacjent musi pamiętać to wstrzymanie się od spożywania pokarmów na 3 godziny przed rozpoczęciem zabiegu. Wskazane jest również wstrzymanie się od spożywania alkoholu na dzień przed planowaną wizytą.
Jaki jest kosz sedacji?
Sedacja wziewna w Dentus bez względu na długość podawania środka kosztuje: 300 zł.
Gdzie stosujemy sedację?
Sedację wziewną dla Pacjentów mamy w gabinecie przy ul. Felczaka. Tel: +48 91 422 46 94.