Bezpieczne usuwanie amalgamatu – Czym jest metoda S.M.A.R.T.?

Chcesz zadbać o swoje zdrowie, poprawić stan jamy ustnej i estetykę a masz „srebrne” wypełnienia amalgamatowe? Najlepszym rozwiązaniem, które stosujemy w naszych gabinetach Dentus, jest Metoda SMART.

SMART to skrót angielskiego zwrotu Safe Mercury Amalgam Removal Technique, co może być bezpośrednio przetłumaczone jako bezpieczna metoda usuwania wypełnień amalgamatowych zawierających rtęć, szczególnie ważna dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących.
Technika ta opracowana została przez szereg specjalistów z całego świata, z International Academy of Oral Medicine and Toxicology (IAOMT), którzy stworzyli protokół postępowania, aby zmniejszyć ryzyko narażenia się na opary rtęci zarówno dla lekarza jak i pacjenta, podczas wykonywania procedury stomatologicznej.
Nasi lekarze w Gabinetach Dentus wyspecjalizowali się właśnie w tym najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobie usuwania takich wypełnień i ich wymiany na nowoczesne wypełnienia światłoutwardzalne, które dobrane są tak, aby idealnie odwzorować naturalny kolor zęba.

Pewnie zastanawiasz się czy takie wypełnienia są szkodliwe?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zastanawiamy się co jest dla naszego organizmu najlepsze, mając wiedzę o tym, czym w rzeczywistości takie plomby są, dużo łatwiej będzie Ci ocenić czy chcesz je zostawić, czy może lepiej warto zainwestować we własne zdrowie i komfort. Amalgamat stomatologiczny a więc materiał, z którego wykonane jest „srebrne wypełnienie” w swoim składzie zawiera srebro, cynę, rtęć, miedź, kadm i czasami cynk. Materiał ten jest używany w stomatologii od kilkudziesięciu lat, choć właściwości szkodliwe i toksyczne rtęci znane są już od wielu lat, to wciąż spotykamy się jako Stomatolodzy w Gabinecie Dentus z Pacjentami, którzy nie są świadomi z czym posiadanie takiego wypełnienia się wiąże. Ponadto z własnego doświadczenia wiemy, że niekiedy nikt nie potrafił skutecznie wytłumaczyć Pacjentom w jaki sposób bezpiecznie można wymienić takie wypełnienie.
Tym artykułem chcielibyśmy Państwu omówić i wytłumaczyć jakie ryzyko wiąże się z utrzymaniem takiego wypełnienia w jamie ustnej.

W jaki sposób pozbywamy się wypełnienia?

W naszym gabinecie Dentus posiadamy specjalistyczny sprzęt, który w pełni bezpiecznie pozwala lekarzowi usunąć amalgamat z jamy ustnej pacjenta.
Zgodnie z procedurą, aby móc certyfikować się postępowaniem SMART nasz gabinet posiada odpowiednio zainstalowany, podłączony i na bieżąco konserwowany separator amalgamatu, dodatkowo powietrze, które jest w gabinecie w trybie ciągłym jest filtrowane przez nasz wewnętrzny system oczyszczania powietrza.  Kolejnym zabezpieczeniem dla Pacjenta jest tlenoterapia podawana stale, używamy jej aby zminimalizować ryzyko pochłaniania oparów rtęci. Współczesnym standardem jest praca w ochronnie pola zabiegowego koferdamem, jest on swoistą barierą fizyczną, która umożliwia nam odseparowanie preparowanego zęba w taki sposób aby nie narazić jamy ustnej pacjenta na kontakt z wypełnieniem amalgamatowym. Podczas zabiegu, zarówno pacjent jak i lekarz zaopatrzony jest w jednorazowy ochraniacz odzieży wierzchniej specjalnie po to, aby uniemożliwić przedostanie się resztek czy też opiłków amalgamatu do środowiska oraz w szczelną maskę oddechową zawierającą stosowne filtry węglowe. Do usunięcia amalgamatu używamy odpowiednich wierteł stomatologicznych wykonanych ze spiekanego węglika, który jest materiałem pozwalającym na szybkie i skuteczne usunięcie materiału w dużych kawałkach a dodatkowo nie generuje nadmiernego wydzielania ciepła, między innymi dzięki zastosowaniu dużej ilości wody, której rozpylanie bezpośrednio połączone jest z pracą turbiny co utrudnia a wręcz uniemożliwia wydzielanie się oparów rtęci. Następnym zabezpieczeniem stosowanym w Gabinecie Dentus jest użycie wysokowydajnych urządzeń zasysających, zarówno większego i mocniejszego ssaka jak i podstawowego ślinociągu, które swoją ciągłą pracą zabezpieczają możliwość rozprzestrzenienia się niebezpiecznych oparów rtęci. Zarówno przed jak i po zabiegu wymiany wypełnienia pacjent otrzymuje od nas specjalny płyn zawierający aktywny absorbent do przepłukania całej jamy ustnej.

Czy one rzeczywiście są szkodliwe?

Toksyczne działanie wypełnień zawierających w swym składzie rtęć udowodniła w 2008r. Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków ukazując w jednym ze swoich badań iż mogą one doprowadzić do licznych chorób, w tym chociażby Chorobę Parkinsona czy Alzheimera oraz zauważono powiązanie z powstawaniem grzybicy przewodu pokarmowego u dzieci będących na diecie bezglutenowej.
Niezaprzeczalnie jest to związane z uwalnianiem się toksycznej substancji do jamy ustnej.
Bardzo często nasi Pacjenci zgłaszają nam dziwne odczucia związane z posiadaniem takiego wypełnienia, do najczęstszych należą: ból podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków- co bezpośrednio związane jest z fizyczną właściwością przewodzenia ciepła amalgamatu oraz dziwny posmak podczas jedzenia kwaśnych rzeczy.
Dlatego nie powinniśmy czekać na moment, w którym ta plomba, po wielu latach używalności utraci swą formę, stanie się nieszczelna czy też zacznie się wykruszać bądź wypadnie.
W trosce o własne zdrowie zapraszamy Państwa do naszego gabinetu Dentus aby tę szkodliwą i nieestetyczną plombę wymienić jak najszybciej.
Warto wykonać taką procedurę nawet profilaktycznie, jeśli inny lekarz ocenił, iż wypełnienie jest szczelne, bardzo prosimy aby pamiętać o wszystkich jego wadach i ryzykach związanych z jego posiadaniem.
Skontaktuj się z nami i umów na wizytę do Gabinetu Dentus aby w pełni bezpiecznie i w komfortowych warunkach pozbyć się tego problemu.