Szyny relaksacyjne to przezroczyste nakładki na zęby, których zadaniem jest przynoszenie nam relaksu oraz ulgi, a przede wszystkim wyeliminowanie nawyku zgrzytania oraz zaciskania zębów.

Wszechobecny stres, napięcie i nerwy mogą prowadzić do odruchowego zgrzytania zębami oraz szczękościsku. Powodem może być również żucie gumy, a nawet wada zgryzu.

Mimo, że zgrzytanie zębami czy zaciskanie ich nie wydaje się poważnym problemem, w rzeczywistości mogą doprowadzić do uszkodzenia zębów, niewłaściwego funkcjonowania całego stawu skroniowo-żuchwowego, poważnych bólów głowy, karku, a nawet kręgosłupa!

Rodzaje szyn

Dostępne są różne rodzaje szyn i różnią się między sobą twardością oraz materiałem, z którego są wykonane.

Szyna jest wykonywana przez technika dentystycznego. Stomatolog na jednej wizycie pobiera wycisk zębów szczęki i żuchwy z rejestracją zwarcia, a na następnej pacjent dostaje już gotową szynę.

Najlepiej zakłada się szynę na noc. Czas stosowania takiej szyny zależny jest od wady i problemu.

Szyna twarda ma dużą odporność oraz skutecznie chroni przed ścieraniem i uszkodzeniem uzębienia.

Szyna miękka niestety jest mniej skuteczna niż twarda i łatwo ją przegryźć, szczególnie jeśli pacjent ma poważne problemy.

Jak dbać o szynę?

Szynę myjemy po każdym użyciu za pomocą szarego mydła oraz letniej/zimnej wody i pozostawiamy do wyschnięcia. Nakładamy czystą szynę na czyste zęby!

UWAGA!

  • Nie myjemy szyny pastą do zębów, ponieważ niektóre pasty mają w sobie drobinki, które mogą ją porysować.
  • Dodatkowo należy pamiętać, że użycie gorącej wody do umycia szyny może spowodować jej bezpowrotne odkształcenie!