Utrata zębów może być spowodowana różnymi przyczynami – próchnicą, paradontozą, a także wypadkami czy urazami. Niezależnie od powodu, który sprawił, że uśmiech nie wygląda estetycznie, warto sięgnąć po pomoc ekspertów. Najlepszy ratunek w takich sytuacjach to założenie protezy zębowej, która poprawi zarówno funkcjonalność, jak i samopoczucie. Co warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z pomocy specjalisty?

Sprawdź pięć aktualnych informacji, które na pewno Cię zaciekawią!

1. Rodzaje protez zębowych

Z pewnością na uwagę zasługuje fakt, że istnieje kilka rodzajów protez zębowych. Współczesna protetyka oferuje bowiem rozwiązania, które dobierane są przez ekspertów z potrzebami i preferencjami Pacjenta. I tak, można wyróżnić protezy zębowe ruchome – częściowe i całkowite, a także protezy zębowe stałe. Częściowe są przeznaczone dla osób, którym brakuje niektórych zębów. Natomiast całkowite protezy zębowe wykonywane są w sytuacji, gdy występuje bezzębie. W naszej klinice zawsze najpierw omawiamy z każdym Pacjentem proponowany program leczenia tak, żeby cały jego proces był akceptowalny i w efekcie satysfakcjonujący. Zależy nam na wysokiej skuteczności oraz poprawie komfortu życia Pacjentów, dlatego udzielamy wszelkich informacji, zanim podejmiemy się jakichkolwiek działań.

2. Antyalergiczność protez zębowych

Dzisiejsza protetyka dba o bezpieczeństwo Pacjentów. Specjalistyczne materiały, z których wykonywane są protezy zębowe pozwalają na uniknięcie reakcji alergicznych osób uczulonych na metale. W naszej klinice wykorzystujemy protezy zębowe z acetalu, który jest przykładem właśnie takiego antyalergicznego materiału. Dzięki temu możemy zapewnić naszym Pacjentom najwyższą jakość uzupełniania braków w uzębieniu.

3. Protezy zębowe nie uciskają

Elastyczne protezy zębowe z acetalu są zaprojektowane, z myślą o wygodzie i poprawie komfortu noszenia. Materiał termoplastyczny, z którego są wykonane jest wyjątkowo cienki i sprężysty, dzięki czemu protezy nie uciskają podniebienia, ani dziąseł. Na uznanie zasługuje również fakt, że protezy szkieletowe acetalowe mają bardzo stabilne utrzymanie, ponieważ są umocowane na klamrach. Poza tym, warto wspomnieć, że starannie przygotowane protezy zębowe znacznie poprawiają estetykę twarzy.

4. Protezy na implantach

Nowoczesna protetyka oferuje także stałe protezy na implantach. Implanty są wszczepiane w żuchwę i szczękę, a do nich przymocowywana jest proteza. To rozwiązanie zapewnia dużą stabilność oraz swobodne przeżuwanie i gryzienie pokarmów. Ponadto, implanty zapobiegają także zanikowi kości.

5. O protezy zębowe trzeba dbać, jak o zęby

Szczotkowane i czyszczone nićmi dentystycznymi zęby, chronią przed bakteriami. A co w przypadku protezy zębowej? Czy czyszczenie protezy może mieć wpływ na jej trwałość? Oczywiście! Wskazane jest więc zachowanie zasad higieny jamy ustnej na takim samym poziomie, jak o zęby. Oczywiście środki do czyszczenia są inne, dlatego dobrze jest używać wysokiej jakości tabletek czyszczących w przypadku protez ruchomych. Natomiast protezy stałe wymagają stosowania irygatora i płukania płynem z chlorheksydyną.