Lakowanie

Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd na powierzchni żującej zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zabieg ten dotyczy zarówno zębów mlecznych jak i stałych. Lakowanie  bruzd powoduje ich spłycenie, odizolowanie od działania niekorzystnych czynników, a zawarty w laku fluor wzmacnia ząb. Zabieg jest krótki i całkowicie bezbolesny. Na jednej wizycie można zalakować kilka zębów.

Zabiegowi poddaje się tylko te zęby, które są całkowicie zdrowe i w których nie stwierdza się ognisk próchnicy. Pozostałe zęby pozostawia się do obserwacji i zabezpiecza preparatem z fluorem.

Zabieg lakowania składa się z następujących etapów:

  • Kontrola– w pierwszym etapie lekarz dentysta dokładnie bada stan zębów.
  • Oczyszczanie – jeżeli ząb kwalifikuje się do lakowania i jest całkowicie zdrowy lekarz oczyszcza jego powierzchnię szczoteczką z pastą. Następnie ząb jest opłukiwany wodą i suszony powietrzem .
  • Wytrawianie – w kolejnym etapie powierzchnię żującą zęba pokrywa się wytrawiaczem , który pomaga utrzymać lak we właściwym miejscu. Lakowanie – po tych wstępnych czynnościach ząb jest gotowy do lakowania .Lak umieszcza się w bruździe zęba i delikatnie go rozprowadza po całej jej długości.
  • Naświetlanie –odbywa się za pomocą lamy polimeryzacyjnej

Na końcu zabiegu lekarz dentysta sprawdza czy lak nie przeszkadza przy zamykaniu buzi i żuciu. Płuczemy wodą i gotowe.