Gabinety stomatologiczne DENTUS mają w swojej ofercie kilka metod rozjaśniania zębów.


Metoda przy pomocy lampy – system BEYOND – jest metodą droższą, ale za to szybszą w wykonaniu, a efekt jest natychmiastowy. Zęby mogą stać się jaśniejsze od 5 do 14 odcieni według skali VITA.

Cały zabieg składa się z trzech sesji po 15-20 minut w ciągu jednej wizyty.


Metoda wybielania nakładkowego jest dużo tańsza, aczkolwiek konieczna jest duża samodyscyplina pacjenta. Efekty wymagają czasu, jednak są one bardzo zadawalające.

Zęby wybielone tym sposobem mogą stać się jaśniejsze o 6 odcieni.

Na pierwszej wizycie na łyżkach wyciskowych pobierane są odciski obu łuków zębowych, na których podstawie przygotowane zastaną nakładki zębowe.

Na kolejnej wizycie lekarz przekazuje nam nakładki wraz ze środkiem wybielającym oraz instrukcje dotyczące sposobu wybielanie zębów w domu.

Naszym zadaniem w domu będzie aplikowanie na ich wewnętrzną stronę żelu wybielającego i nakładanie na zęby przez 2 do 4 tygodni, zazwyczaj na 4, 8 godzin lub na całą noc.


Dodatkowo w naszych gabinetach oferujemy wybielanie martwych zębów, które są pozbawione żywej miazgi – po leczeniu kanałowym.

Obumarcie zęba powoduje nieestetyczne przebarwienia, których nie wybielimy z zewnątrz, a jedynym skutecznym sposobem rozjaśnienia takich zębów jest wybielanie wewnątrzkomorowe wykonywane tylko przez lekarza dentystę.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Przed przystąpieniem do rozjaśnienia zębów pacjent musi przejść przegląd jamy ustnej, aby lekarz stwierdził czy nie ma przeciwskazań do zabiegu.

Przed wybielaniem należy zabezpieczyć ubytki, a także usunąć kamień i osad nazębny.

Pamiętaj: Uzupełnienia protetyczne jak i wypełnienia nie zmienią koloru podczas wybielania! Po zakończeniu wybielania, kiedy ustabilizuje się kolor zębów, można wymienić wypełnienia.

Wybielanie zębów jest bezbolesne jeśli jest wykonane w gabinecie stomatologicznym. Jednak po wybielaniu może pojawić się nadwrażliwość, która mija po 1-2 dniach od zabiegu. Można sobie oczywiście pomóc i skrócić ten czas używając specjalnych preparatów znoszących nadwrażliwość.

Zabiegi wybielania, które oferujemy w naszych gabinetach są bezpieczne i wykonywane przez lekarzy dentystów i dyplomowane higienistki stomatologiczne! Podczas konsultacji w gabinecie stomatolog sprawdzi stan jamy ustnej i dopiero wówczas kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz dobiera odpowiednią metodę.

Nie należy wybielać zębów na własną rękę! Niskie ceny nie są warte ryzyka jakim mogą być nieodwracalne zmiany… 

  • niezabezpieczone ubytki próchnicowe,
  • nieszczelne wypełnienia,
  • choroby dziąseł i przyzębia,
  • nadwrażliwości zębów,
  • odsłonięte szyjki zębowe,
  • pęknięcia szkliwa,
  • ciąża,
  • u pacjentów poniżej 16. roku życia
  • alergia na którykolwiek składnik preparatu.

Biała dieta jest to zalecany sposób żywienia po wybielaniu zębów. Zaraz po zabiegu przez dwie godziny można spożywać jedynie wodę mineralną. Następnie należy dostarczać do organizmy posiłki, które nie mają w składzie barwników spożywczych. Wyeliminuj barwniki ze swojej diety, a zatrzymasz efekt wybielania!

Najczęstszym pytaniem dotyczącym białej diety jest to, jak długo ona powinna trwać. Zaleca się utrzymywać białą dietę nawet do 14 dni po zabiegu, lecz jeśli to niemożliwe to minimalny okres wynosi 7 dni.

Produkty. których nie należy spożywać:

– napoje zimne i ciepłe, np. kawa, herbata, czerwone wino, coca-cola
– owoce, warzywa i soki, np. jagody, wiśnie,  żurawina, borówki, marchew, pomidory, papryka, buraki, kukurydza, czerwona kapusta
– alkohol
– sery żółte (oraz twarogowe z przyprawami)
– niektóre przyprawy, np. curry, papryka, chilii, cynamon czy kurkuma.
– czekolada i inne produkty zawierające kakao, np. mleko czekoladowe,
– ciemne sosy, np. pieczeniowy, pomidorowy,
– zupy,
– wędliny (można spożywać wędliny drobiowe, np. pierś z indyka).

Co jeść?

Boisz się, co możesz jeść? Spokojnie. Wiele produktów nie zawiera w sobie barwników, więc jest całkowicie bezpiecznych przy białej diecie. Spożywaj bez przeszkód takie produkty, jak:

– nabiał, czyli sery twarogowe, mleko, ser kozi i mozzarella, jogurty i maślanki naturalne oraz masło
– napoje – woda i mleko, a po kilku dniach np. kawa z mlekiem przez słomkę
– mięso drobiowe, ryby i owoce morza – indyk, kurczak, krewetki, ryby (uwaga na przyprawy)
– ryż, kasza jaglana i jęczmienna oraz produkty zbożowe, np. białe pieczywo, otręby owsiane, biały makaron
– banany
– warzywa białe i z małą ilością barwników, np. ziemniaki, czosnek, cebula, biała kapusta, biała rzodkiew, biała fasola, kalarepa oraz warzywa bez skórki, np. cukinia, bakłażan, ogórek.

Przykładowy dzienny jadłospis

Produkty można dowolnie łączyć. Oto przykładowy dzienny jadłospis:

  1. Pierwsze śniadanie: owsianka z bananem
  2. Drugie śniadanie: kanapki z masłem, mozzarellą i ogórkiem,
  3. Przekąska – jogurt naturalny
  4. Obiad – ryż, krewetki smażone na maśle i czosnku oraz sałatka z kapusty białej ze śmietaną,
  5. Kolacja – zupa mleczna z makaronem.