Unia Europejska ma w planach wprowadzić zakazu stosowania amalgamatowych wypełnień stomatologicznych.
Wypełnienie amalgamatowe składa się głównie z rtęci (50%)– toksycznej substancji oraz srebra, miedzi i cyny.
Wypełnienia amalgamatowe starej generacji są szkodliwe dla zdrowia. Z zawartej w nich rtęci uwalniają się toksyczne opary (powstają zwłaszcza podczas spożywania gorących napojów czy zgrzytania zębami ), które przenikają do organizmu, kumulują się w tkankach i mogą mieć zły wpływ na zdrowie.
Aby zminimalizować ryzyko przedostania się rtęci do organizmu usuwanie amalgamatu powinno odbywać się z przestrzeganiem specjalnych zasad i użyciem odpowiedniego sprzętu:
  •  Z zastosowaniem koferdamu, który jest rodzajem specjalnej gumy rozciągniętej wokół leczonego zęba. Użycie koferdamu pozwala pracować z zębem, który tego wymaga bez konieczności narażania całej jamy ustnej na kontakt z amalgamatem. Jest fizyczną barierą, która uniemożliwia wdychanie oparów rtęci przez usta.
  • Amalgamat jest uwuwany w możliwie jak największych kawałkach
  • Elastyczny przewód ssący ”ssak” umieszczony w bezpośrednim kontakcie, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się oparów rtęci oraz wdychaniu ich przez pacjenta.
  • Zastosowanie dużej ilości wody, która rozpylana na końcówkę wiertła ma znaczący wpływ na zmniejszenie temperatuty i poziomu ilości oparów rtęci.
  • Separator amalgamatu, który wspomaga dbanie o czyste środowisko, 99.99% odpadów jest całkowicie usuwanych i nie ma możliwości zanieczyszczenia środowiska.