Wizyta u stomatologa, a ciąża

Ciąża to najważniejszych wydarzenie w życiu kobiety. Każda z nas wcześniej czy później marzy o tym, aby zostać matką i urodzić zdrowe i piękne maleństwo. Przed zajściem w ciążę, każda kobieta z Nas powinna zweryfikować i ewentualnie poprawić lub zmienić swój dotychczasowy tryb życia.

Szczególnie ważną rolę w okresie przygotowań do ciąży, jak również w czasie jej trwania, pełni odpowiednia dieta, która jest bogata w witaminy i minerały. Ważną rolę podgrywają również regularne wizyty u stomatologa- przede wszystkim w okresie ciąży.

Kiedy powiesz sobie- TAK! Chce mieć dziecko! koniecznie odwiedź swojego stomatologa. Jeśli posiadasz jakiekolwiek ubytki próchnicowe – wylecz je!

Podczas pierwszego trymestru ciąży lekarze zalecają ostrożność przy wykonywaniu zabiegów czy też przyjmowaniu leków również używanych do znieczuleń. Bardzo ważne są pierwsze trzy miesiące, to okres kształtowania się dziecka- więc warto zadbać o to by leczenie w tym okresie nie było konieczne. Im późniejsza ciąża ( drugi i trzeci trymestr), tym znieczulenie jest bezpieczniejsze dla dziecka. Aby próchnica nie powróciła warto poprosić stomatologa, by  po wyleczeniu zębów pokrył je fluorem. Później wystarczy zadbać o higienę jamy ustnej i odwiedzać gabinet stomatologiczny co trzy miesiące.

Należy wiedzieć, że ciąża sprzyja próchnicy- niestety dzieje się tak między innymi dlatego, iż rozwijające się dziecko w łonie matki zabiera jej cenne witaminy i minerały, co osłabia jej zęby. Ciąży towarzyszą również zmiany hormonalne, które źle wpływają na dziąsła matki. Wtedy mogą tworzyć się kieszonki gdzie gromadzą się resztki jedzenia oraz bakterie przyczyniające się do odkładania płytki nazębnej, a to skutkuje tworzeniem się kamienia nazębnego. Jeśli stomatolog po wykonaniu badania wykryje zapalenie dziąseł (bardzo często występujące podczas ciąży) lub próchnicę należy to wyleczyć. Zbagatelizowanie tego może mieć niekorzystny wpływ na organizm matki i dziecka, ponieważ bakterie wraz z krwią mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie i dotrzeć przez łożysko do dziecka.

Wybielanie zębów również jest niewsakazne, ponieważ podczas wykonywania zabiegu, zostaje nałożony preparat wybielający na zęby, a następnie jest on  naświetlany przez lampą polimeryzacyjną. Trwa to ok.1 h. W tym czasie środek ten mógłby przeniknąć do krwioobiegu pacjentki i dotrzeć do dziecka, co mogłoby szkodliwie płynąć na rozwój dziecka w łonie matki.

Uwaga Drogie Panie! Podczas ciąży nie powinno się wykonywać zdjęć rentgenowskich – zatem należy dbać o zęby, aby prześwietlenie nie było potrzebne.

Wizyty u stomatologa są bardzo ważne. Staraj się robić to systematycznie podczas ciąży- w ten sposób dbasz o siebie i dziecko.

Pamiętaj! Zęby mają nam towarzyszyć przez całe życie, by tak było musisz o nie zadbać zarówno na co dzień jak i w okresie ciąży.