Ubytki niepróchnicowego pochodzenia. Czym jest erozja szkliwa?

Większości z Nas, wydaje się, że ubytek jest tylko i wyłącznie wynikiem próchnicy- nic bardziej mylnego. Występują również ubytki niepróchnicowego pochodzenia m.in. jest to erozja szkliwa.  Warto zwrócić uwagę na to zagadnienie gdyż coraz częściej odnotowuje się w naszym społeczeństwie zarówno u ludzi młodych jak i starszych przypadki, gdzie ubytki nie są spowodowane działaniem próchnicy, lecz właśnie erozją szkliwa 🙁 – warto więc wiedzieć co to takiego?

Erozja szkliwa jest to stopniowe niszczenie twardych tkanek zęba przez kwasy.  Powodem erozji nie jest flora bakteryjna w jamie ustnej, czyli drobnoustroje, które się w niej gromadzą lecz kwasy pochodzące  z diety, środowiska pracy lub źródeł zewnętrznych.  Kwasy rozpuszczają  kryształki hydroksyapatytowe budujące szkliwo czego wynikiem jest jego stopniowa utrata . Objawem erozji szkliwa może być duża nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne. Ubytki te przeważnie są płaskie, gładkie i błyszczące, czasami towarzyszą im żółte przebarwienia. Występują na powierzchniach wargowych, językowych i przedsionkowych. Wyróżniamy erozję pochodzenia:

  • zewnętrznego
  • wewnętrznego

Erozja zewnętrzna jest spowodowana kwasami pochodzącymi z pożywienia tj. soki owocowe, świeże owoce, napoje gazowane i niegazowane, izotoniki oraz produkty zawierające witaminę C. Mogą się również wywodzić ze środowiska pracy tj. poprzez chlorowanie wody np. w basenach pływackich.

Erozja pochodzenia wewnętrznego jest wynikiem działania chorób ogólnoustrojowych, które narażają zęby na długotrwały kontakt z kwasami np. refluks, alkoholizm, bulimia, któremu towarzyszą wymioty (kwas żołądkowy), zaburzenia gospodarki wodnej i zmniejszone wydzielanie śliny na skutek przyjmowania leków.

Pamiętaj, że po zjedzeniu cytrusów nie należy myć zębów przez co najmniej 30 minut!

Niewielu z Nas wie, że erozja szkliwa spowodowana działaniem kwasów jest nieodwracalna. Aby tego uniknąć należy zadbać o prawidłową profilaktykę. Przede wszystkim należy zbilansować dietę, czyli ograniczyć kwaśne produkty. Warto wiedzieć, że guma do żucia ma pozytywne działanie, gdyż pomaga przywrócić prawidłowe pH w ustach. Po spożyciu kwaśnego posiłku nie należy szczotkować zębów od razu- odczekaj co najmniej 30 minut. Warto wspomnieć, że codzienna higiena jamy ustnej powinna obejmować produkty bogate we fluor, aby wspomóc odbudowę zębów.

Zadbaj o swoje zęby, które mają Ci służyć do końca życia 🙂