Piaskowanie

Piaskowanie – to kolejny etap procedur związanych z higieną. Celem tego etapu jest usunięcie wszelkich przebarwień lub zębów spowodowanych kawą lub papierosami. Aby osiągnąć ten cel, higienistka stomatologiczna używa specjalnego urządzenia zwanego piaskarką, wraz z odpowiednimi środkami chemicznymi stosowanymi do piaskowania (ogólnie zwanymi piaskiem).

Charakter tej procedury jest prosty – wyżej wspomniane zanieczyszczenia są usuwane strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem, w którym woda jest mieszana z substancją ścierną. Dzięki tej naturze środek czyszczący z łatwością dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak wgłębienia zębów lub przestrzenie między zębami.

W trakcie zabiegu cały czas stosuje się końcówkę ssącą – odsysa nadmiar piasku zmieszany z wodą. Z punktu widzenia pacjenta procedura nie jest nieprzyjemna. Wrażenie podczas procesu pochodzi z wody wypływającej z piaskarki, która uderza w zęby. Może jednak wystąpić niewielki dyskomfort wynikający z obecności dużej ilości roztworu do piaskowania w jamie ustnej.Takie leczenie zwykle proponuje się wraz ze skalingiem.

Regularne piaskowanie zębów w celu usunięcia drobnych zanieczyszczeń i przebarwień należy traktować jako środek zapobiegawczy. W ten sposób jesteśmy w stanie zapobiegać rozwojowi bakterii, pozwala również zapobiegać chorobom dziąseł i zębów oraz zachować estetyczny wygląd zębów.

Należy jednak zauważyć, że niektórych przebarwień nie można usunąć w ten sposób. Dotyczy to trwałych przebarwień w obrębie szkliwa zębów, np. Po leczeniu tetracyklinami lub zabiegami z użyciem preparatów żelaza.