Jak prawidłowo myć protezę zębową?

Szczotkowane i czyszczone nićmi dentystycznymi zęby, chronią przed bakteriami. A co w przypadku protezy zębowej? Czy czyszczenie protezy może mieć wpływ na jej trwałość? Oczywiście! Wskazane jest więc zachowanie zasad higieny jamy ustnej na takim samym poziomie, jak o zęby. Oczywiście środki do czyszczenia są inne, dlatego dobrze jest używać wysokiej jakości tabletek czyszczących w przypadku protez ruchomych.  Zobacz jak dbać o protezę zębową.

PO KAŻDYM POSIŁKU:

Wyjmij protezy, przepłucz wodą i umyj szczoteczką, aby usunąć resztki pokarmowe i zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego.

Zaleca się masowanie dziąseł, podniebienia i innych miękkich tkanek (palcami, gazą lub szczoteczką o miękkim włosiu).

Jeśli masz protezy częściowe lub całkowite pamiętaj też o umyciu naturalnych zębów szczoteczką, a przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną.

Przed ponownym założeniem protezy przepłucz ją czystą wodą.

Jeśli nie można wykonać dokładnego czyszczenia po posiłku, Przynajmniej wypłucz jamę ustną i umyj protezę wodą.
Zaleca się tez stosowanie tabletek do czyszczenia protez, dostępnych w aptekach (np. Corega Tabs).

Jak je używać? 

Wystarczy rozpuścić tabletkę w ciepłej wodzie, włożyć protezę do roztworu i pozostawić na 3-5 minut, a następnie wyczyścić miękką szczoteczką i wypłukać. Zapobiega to gromadzeniu się drobnoustrojów i powstawaniu kamienia na protezie.

W NOCY

Protezy należy po zdjęciu przechowywać w suchym pojemniku, nie można ich moczyć!
Pamiętaj – prawidłowe oczyszczanie protez zębowych i higiena jamy ustnej zapobiega grzybicy, z która częstego borykają się pacjenci z wyjmowanym uzupełnieniami protetycznymi.