Co to jest skaling i polishing?

Choroby dziąseł są często powodowane przez nagromadzenie bakterii płytki nazębnej, najlepszym sposobem na ich usunięcie jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Ale bez względu na to, jak dobrze myjesz zęby, zawsze trudno będzie dotrzeć do obszarów trudnych do utrzymania w czystości. Na tych obszarach bakterie płytki nazębnej mogą gromadzić się i mogą w końcu mineralizować, tworząc twardy, skorupiasty osad zwany kamieniem , którego nie można usunąć przez samo szczotkowanie. Jeśli nie zostanie usunięty, wokół płytki nazębnej może gromadzić się jej więcej pod linią dziąseł, co prowadzi do postępu choroby dziąseł.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób dziąseł lub zapobiec poważnemu nasileniu się choroby, dentysta może zalecić profesjonalne czyszczenie,.

CZEGO MOŻNA OCZEKIWAĆ W SKALINGU I PO POLSISHINGU?

Skaling i polishing może wykonać dentysta lub higienistka.

Pierwszy etap polega na usuwaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego. W późniejszym etapie używa się skrobaczki do ultradźwięków, aby pozbyć się kamienia nazębnego, a następnie specjalistycznych narzędzi ręcznych, aby zeskrobać wszelkie uporczywe pozostałości.

Następnym krokiem jest „wypolerowanie” zębów, aby powierzchnia była naprawdę gładka. Podczas gdy polerowanie usuwa plamy pozostawiając zęby jasne i lśniące, nie jest to tylko zabieg kosmetyczny. Wygładza również drobne niedoskonałości i plamy szorstkiej tekstury na zębach, aby chronić przed dalszym gromadzeniem się płytki nazębnej.

Twój dentysta doradzi, jak często powinieneś mieć skaling i polishing . Ważne jest, aby pamiętać, że profesjonalne czyszczenie jest dodatkiem do codziennej rutyny jamy ustnej i nigdy nie powinno zastępować szczotkowania dwa razy dziennie pastą z fluorem.